Nekrolog za Jiřího Smýkala Donné

V sobotu 19. února nečekaně odešel Jiří Smýkal Donné, charismatický člověk nevšedních a pestrých zájmů a profesí (mj. hudebník, historik, vydavatel knih, autor monumentální publikace o brněnském bigbeatu, aj.).

K filmařině se propracoval od poučeného diváka a filmového sběratele. Fascinovala jej (nejen) evropská filmová avantgarda 20. a 30. let, ale i filmová technika a mj. sbíral i západní filmy, které se těsně poválečném Československu objevily v rámci mezinárodní pomoci U.N.R.R.A.

Jako tvůrci mu byl zvlášť blízký filmový surrealismus, sovětská avantgarda, fascinoval jej německý expresionismus a tvorba Louise Feuilladea. Tyto vzory a inspirace vedly k unikátnímu a nezaměnitelnému tvůrčímu rukopisu skupiny Esenc. Černobílé filmy natáčené na 16mm kameru v rámci tuzemské amatérské/nezávislé filmové scény v 70. a 80. let byly ojedinělé. Zároveň byl možná jediným(!) představitelem scény této doby, o němž vznikl dobový filmový medailon Údržbář (1984, r. Martin Vašica, FAMU).

Skupina Esenc se sice věnovala filmování jen jednu dekádu, v letech 1977-1987, ovšem pod její hlavičkou posledních 10 let Jiří Donné tvořil filmové klipy kapely The Done Beats, které s potěšením umisťoval na youtube.

Jako filmový historik publikoval stručnou a jedinečnou črtu věnovanou Sdružení filmových amatérů v Bystřici pod Hostýnem a jejímu zakladateli Bohumilu Durmanovi (článek Romance z Bystřických hor, In Amatérský film 1984, č. 8-9, s. 184).

Filmy skupiny Esenc byly v 80. letech uváděny na Brněnské 16, kde získaly Porcelánová opera (1982) a Fantomea (1985) bronzové medaile. I po letech se rád na festival vracel alespoň jako příležitostný návštěvník

Minulý rok (2021) pak byla tvorba Jiřího Smýkala Donné, skupiny Esenc a jejich přátel na Brněnské 16 připomenuta v průřezovém pásmu Český surrealistický underground s nepřehlédnutelným autorským komentářem.

V Jiřím Smýkalovi Donném odešel osobitý znalec filmové historie a filmař-samorost, jenž nám bude chybět.

1981 – z natáčení filmu Služebníci Černé dámy

Napsat komentář