Zpráva z lednové schůzky (2024)

Na dnešní schůzku jsem se snažil program poctivě připravit, ale průběh byl nakonec v režii Michala, který opět překvapil svými objevy. A tematicky nečekaně kralovalo Blansko.

schůzka v Sušce

Hostem byl pan Břetislav Petr z Blanska. Filmem se zabývá od raného mládí a nyní má firmu ARTV Film s.r.o., která nejen natáčí, ale i digitalizuje filmy v nejvyšší možné kvalitě. Mohu potvrdit, že z filmu dostane i detaily, které při normální projekci nevidíte. Seznámil jsem se s ním v říjnu 2018 na promítání historických amatérských filmů pořádaném Kulturním střediskem města Blanska.

promítání historických amatérských filmů pořádané Kulturním střediskem města Blanska - říjen 2008
promítání v Galerii města Blanska – říjen 2018

Byl to důležitý okamžik, protože se zmínil, že digitalizoval film o panu Suchánkovi, který natočili amatéři z Olešnice, zkontaktoval nás a výsledkem byly nenahraditelné záznamy z návštěvy u Suchánků z roku 1986 (viz článek zde).

Přinesl nám ukázat jeho dvě kamery, zvukovou osmičku Canon po dědečkovi z Rakouska a Bolexa, kterého dokázal synchronizovat s magnetofonem – k tomu se doufám ještě vrátíme v samostatném článku.

Michal potvrdil poněkud eklhaftní větu z naší úvodní stránky, že jsme konkurenty popelnic a kontejnerů. Když si byl vyzvednout na Bazoši zakoupenou osmičkovou suchou lepičku, majitel mu k tomu přidal spoustu filmů se slovy, že jinak půjdou do kontejneru. A podle hesla „pro někoho odpad, pro druhého poklad“ nám s hrdostí předvedl, jaké to jsou úlovky. Jde o filmy amatéra z Blanska, jeden pojednává o výlovu rybníka Olšovce v Jedovnicích, další je reportáží o hasičských závodech nebo o natáčení filmu ČT Brno „Noc na zámku“ – viz ČSFD – s panem Josefem Karlíkem, Pavlem Váně a dalšími. Ale filmů je víc. To by si také asi zasloužilo zevrubné prozkoumání.

Já jsem pak už jen skromně předvedl výsledky mého antikvárního nákupu, kde nejzajímavější je asi brožurka „Úzký film ve škole a lidovýchově“ Dr. Velíška a Dr. Vašíčka z roku 1934, kde se praví: „Přístroje pro filmování vyrábí v Československu jediná firma J. Suchánek v Brně, a to jednak pro 16mm film (Admira 16), jednak pro 9½mm film (Admira 9½).“ Dále pak „Obě Suchánkovy komory se těší značnému zájmu amatérů i vědeckých pracovníků, o čemž svědčí, že několik přístrojů pro 16mm bylo již zakoupeno brněnskými vysokými školami pro vědeckou práci. Tyto komory se zcela vyrovnají cizím výrobkům, ač jsou proti nim mnohem lacinější.“

K tomu jsem doložil další nákup – Suchánkovu Admiru, ovšem v originálním krabičce, jak byla tehdy prodávána.

Miloš představil knihu Tajemství filmové řeči a další cizojazyčné knihy o amatérském filmu.

Členům jsem rozdal aktuální číslo Videohobby, ve kterém se nás dotýká několik článků.

Informoval jsem o náhodném objevu zvukového Suchánkova Jubilaru ve Starožitnictví na Minské. Hned jsme složili nějakou hotovost a byl jsem pověřen vyjednáním nákupu.

Josef Strubl

Napsat komentář