Panu Suchánkovi k narozeninám

Přiblížily se kulaté nedožité narozeniny pana Jindřicha Suchánka – 120 let. Nejvyšší čas zřídit na Wikipedii o panu Suchánkovi heslo. Ale o něm nebo o továrně nebo o výrobcích? Vše se v jeho životě zcela prolíná. Samozřejmě jsem vyšel z bakalářské práce našeho místopředsedy Bc. Miloše Henkricha, vybral jsem a mírně přeformuloval některé dostatečně dokonalé pasáže a pro ilustraci nafotil některé klíčové výrobky JSB z naší sbírky. Stihnul jsem to skutečně na poslední chvíli a tak mohla stránka Jindřich Suchánek (konstruktér) 11. července 2020 zazářit.

Bohužel, nezářila dlouho. Wikipedisté jsou přísní a hned ráno mi přišla zpráva, že je stránka zablokovaná z důvodu porušení autorských práv, protože vypadá jako plagiát Milošovy diplomky. Hned jsem kontaktoval patrolu Wikipedie a dle instrukcí Miloš vypracoval „svolení autora“, které jsme patrole zaslali. To si vyžádalo s prodlevami zhruba půl dne, ale skutečně bylo heslo do večera opět odblokované, takže se pan Suchánek k narozeninám dočkal veřejného encyklopedického zvěčnění (tedy, pokud bude Wikipedie věčná:-)

O významném výročí pana Suchánka jsem poslal na několik redakcí a ČTK nějaké ilustrační fotografie a tiskovou zprávu tohoto znění:

11. července uplynulo 120 let od narození Jindřicha Suchánka, konstruktéra legendární kamery Admira na úzký film a dalších přístrojů pro filmové amatéry. Je to jeden z mimořádných zjevů první republiky, který měl být zapomenut. Jeho odkaz se snaží popularizovat brněnský Klub historie amatérského filmu.
„Když mně Miloš Henkrich připomněl, že se blíží významné Suchánkovo výročí, přemýšleli jsme, čím ho oslavit. Jako nejvhodnější nám přišlo využít Milošových badatelských výsledků vtělených do jeho bakalářské diplomové práce a s jejich pomocí zpracovat heslo na Wikipedii.“ říká Josef Strubl, předseda Klubu.
Firma Jindřich Suchánek, Brno spolupracovala například s Baťovými závody a dodala jim speciálně upravené projektory pro reklamní účely nebo s Československou společností pro vědeckou kinematografii, s jejíž pomocí dodával zvláštní typ filmových projektorů pro školní výuku.
Výrobní program Suchánkovy „první československé továrny přístrojů pro úzký film“ po zestátnění převzal národní podnik Meopta a ve výrobě pokračoval, těžíce z podstaty vytvořené panem Suchánkem.
Jindřich Suchánek nebyl jen úspěšným konstruktérem a podnikatelem, ale také ryzím člověkem, který může být příkladem i pro dnešní dobu.

Zdá se, že jedinou reakcí byl článek na internetových Krajských listech – i přes drobné nepřesnosti velice děkujeme!

Josef Strubl

Napsat komentář