Zpráva z dubnové schůzky (2024)

Využili jsme pěkného počasí a sešli se u ohýnku.

foto: Michal Pandula

Michal nám donesl ukázat jejich (Foxymonní) novou starou luxusní kameru na kazetovou osmičku značky Bauer S715 XL microcomputer.

foto: Dana OT
foto JS

Dále jsem informoval, že jsem nahrál vyprávění Jardy Hviždě o jeho filmařských létech a že jsem uspořádal dvě představení pro popularizaci Seniorfora.

Bohužel jsem musel přítomným sdělit, že nás nečekaně opustil Zdeněk Okáč, kterého jsme znali jako promítače na Brněnské šestnáctce a byl naším velkým příznivcem. Ještě den předem jsem připravil sestřih reportáže natočené při naší návštěvě u něj doma. Domluvili jsme naši účast na pohřbu.

foto Michaela Dvořáková

Prohlédli jsme si sbírkové přírůstky, jednak Suchánkovu promítačku Jubilar, zřejmě dodatečně upravenou pro zvukový film a katalog/ceník foto a filmové techniky z roku 1939 s výrobky firmy Suchánek Brno – Admira a Popular.

katalog 1939 - Suchánek, Admira

To už se zešeřilo a tak jsme vešli do nového luxusního promítacího sálu, jak jsem provokativně tvrdil, takřka přesné kopie Sušky. Mnozí z toho „panku“ málem padli do mdlob.

Promítli jsme si vzpomínku na Zdeňka Okáče a několik filmů pana Ladislava Šmída, jehož filmy jsme obdrželi darem díky kontaktu předanému jeho synovi panem Břetislavem Petrem. Pan Ladislav Šmíd byl v šedesátých létech členem klubu filmových amatérů První brněnské strojírny a kromě soukromých záznamů natočil i několik soutěžních filmů. K tomu se ještě vrátíme.

Napsat komentář