ARSfilm amatérů – archiv – 50. ročník (2023)

Tradiční mezinárodní soutěžní přehlídka filmů zaměřených na umění neboli „kunstovních“.

Článek pořadatele o průběhu příprav a samotné akce zde.

Oceněné filmy 50. ročníku soutěže ARSfilm

Cena Ládi Františe

Mozart a Praha – Karel Tvrdík

I. experimentální filmy

1. cena: 21:11 – Nicola Šnajdrová, SPŠ ST Panská

2. cena: VOYAGE … – Filip Jílek, SPŠ ST Panská

3. cena: OSAMĚLÁ NEPŘÍTOMNOST – Jana Hunterová

čestné uznání: FLUERE – Lukáš Horáček

čestné uznání: nePOKOJE – Markéta Šustrová, ÚFTaRT SU

čestné uznání: TEST BLATNÝ – Filmová společnost FOXYMON

II. filmy o umění

1. cena: Ďábel, umělec a kozy – Jaromír Schejbal

2. cena: Jitka Havlová – Charlize Anna Perkins, SŠUM

2. cena: Chtěl jsem být hvězdou – Jan Vačlena

3. cena: Šaty dělaj člověka – Nadia Kandová

čestné uznání: VÁCLAV LEVÝ – sochař, kuchtík na zámku – Petr Baran

čestné uznání: Návštěva ateliéru – Jan Novák

III. národopisné filmy

1. cena: Košíkář – Vladimír Pasler

2. cena: nebyla udělena

3. cena: nebyla udělena

čestné uznání: ÚSTECKÁ SVATOVÁCLAVSKÁ OHLÉDNUTÍ – Milan Kaňák

čestné uznání: VÝSTAVA NA LOUCE – Ing. Ladislav Ženožička

IV. animované filmy

1. cena: nebyla udělena

2. cena: SMÍŘENÍ – Barbora Kučerová

2. cena: Dvě Babičky – Anežka Havrdová

3. cena: nebyla udělena

čestné uznání: Nothing lasts forever – Zuzana Fersterová

Porota:
Milan Šebesta, Zlín; Pavlína Taubingerová, Brno; Ladislav Munk, Bratislava

Medaile UNICA

Po dohodě s Jaroslavem Kolčavou, českým zástupcem UNICA, byla u příležitosti 50. ARSfilmu udělena medaile UNICA Katce Taubingerové za pokračování v práci s dětmi a mládeží na Malé šestnáctce, započaté Šárkou Tryhukovou.

Foto z průběhu – výběr

O odkaz na všechny fotografie s možností stažení v originální velikosti si můžete napsat.

Znělka 50. ročníku

3. část znělky natočil Petr Baran a doplnil tak první část autorů Strubl-Pandula a druhou část Jany Hunterové.

Jednotlivé části jistě snadno rozeznáte.

PO ZMĚNĚ TERMÍNU

se konal od 17. do 19. listopadu 2023 – viz níže.

Místo konání: Dům osvěty u Antoníčka, Trtílkova 22, Brno – Divišova čtvrť
(Trtílkova 892/22, 612 00 Brno – Lesná)

Porota:
Milan Šebesta, Zlín – výtvarník, animátor, režisér, pedagog a jak sám říká, je posledním žijícím spolupracovníkem Hermíny Týrlové.
Ladislav Munk, Bratislava – scenárista a režisér dokumentů, studiových vysílání, dětských pořadů, dramaturg, držitel mnoha ocenění za filmy
Pavlína Taubingerová, Brno – režisérka, kameramanka, střihačka a fotografka, absolvovala studium na JAMU (Audiovizuální tvorba a divadlo) a studovala též v Portugalsku. Získala ocenění na domácích i zahraničních soutěžích.

Podrobně

Informace k cestě:

Pro cestu autem si netroufáme konkurovat navigacím a serveru mapy.cz, adresu “Trtílkova 892/22, 612 00 Brno – Lesná” jistě najde, detail závěru cesty je zde.

Program:

Pátek 17. 11. 2022

14:00 přivítání a registrace účastníků, zahájení
15:00 – 18:00 soutěžní projekce
18:30 filmové a jiné vzpomínky na historii ARSfilmu

Sobota 18. 11. 2022

10:00 zahájení druhého dne
10:15 soutěžní projekce
12:00 přestávka na oběd
13:00 – 15:20 soutěžní projekce

16:45 beseda s autory a porotou
18:00 vyhlášení výsledků, předání cen a společenský večer s kapelou Blue Beaver Band

Neděle 19. 11. 2022

10:00 komentovaná vycházka Divišovou čtvrtí ke studánce U sv. Antoníčka

Program projekce:

pátekod 15 hodin do 18 hodin
název filmuautor-kadélka minutkategorie
1VÁCLAV LEVÝ – sochař, kuchtík na zámkuPetr Baran10,3o umění
2Nothing lasts foreverZuzana Fersterová4,9animovaný
3TOUHAJosef Svoboda33,5experiment
PAUZA10
4SMÍŘENÍBarbora Kučerová4animovaný
5VÝSTAVA NA LOUCEIng. Ladislav Ženožička9,5o umění
6Vladimír Vašíček – OBRAZY VĚNOVANÉ
(DEDICATED PAINTINGS)
Vladimír Vašíček jr.20 o umění
7ÚSTECKÁ SVATOVÁCLAVSKÁ OHLÉDNUTÍMilan Kaňák19,8národopisný
PAUZA10
8Komorní divadlo 1965 2014Vojtěch K. Kadlec29o umění
9EREMYST – STARÝ ZÁKONPeter Balušík6,4experiment
sobotaod 10:15 do 12:00
10Chtěl jsem být hvězdouJan Vačlena17,5o umění
11Dvě BabičkyAnežka Havrdová4,1animovaný
12FREEMONT!Jindřich Bartošek a Martin Žilka19,9experiment
13KošíkářVladimír Pasler13,8národopisný
PAUZA10
14Mozart a PrahaKarel Tvrdík14o umění
15Návštěva ateliéruJan Novák13,1o umění
16Šaty dělaj člověkaNadia Kandová6,5o umění
17WAROT Straty & NÁLEZYPeter Balušík5,9experiment
sobota od 13:00 do 15:20
18Ďábel, umělec a kozyJaromír Schejbal17o umění
19FLUERELukáš Horáček4,6experiment
20Jitka Havlová (SŠUM)Charlize Anna Perkins13o umění
21POTOMMartin Koucký16experiment
PAUZA10
22Šeptal do tichaMatěj Kratochvíl, Jakub Procházka13experiment
23BYL BYCH MUZIKANTEMDita Stuchlíková11,3animovaný
24OSAMĚLÁ NEPŘÍTOMNOSTJana Hunterová3,7experiment
25nePOKOJE (ÚFTRT SU)Markéta Šustrová10experiment
PAUZA10
26„21:11“ (SPŠ ST)Nicola Šnajdrová12experiment
27VOYAGE PIOCI (SPŠ ST)Filip Jílek11,7experiment
28TEST BLATNÝFilmová společnost FOXYMON4,8experiment

Propozice

Účast na ARSfilmu amatérů:

ARSfilm amatérů (dále i „AFA“) je mezinárodní soutěž, které se mohou zúčastnit autoři a autorské kolektivy jak z ČR, tak i ze zahraničí svými filmy, které vznikly na nekomerční bázi, splňují technické podmínky a v minulosti se ještě této soutěže nezúčastnily nebo do ní nebyly přihlášeny. Mohou se účastnit i posluchači 1. a 2. ročníku vysokých filmových škol, masmediálních fakult a vysokých škol se studijním zaměřením na příbuzné filmové obory. Počet přihlášených prací od jednoho autora není omezen. Do soutěžní projekce postupují snímky doporučené výběrovou komisí, splňující požadavky umělecké kvality a odpovídající vyhlášeným kategoriím AFA.



Soutěžní kategorie:


Do AFA se přijímají filmy, které obsahem odpovídají soutěžním kategoriím:

I. experimentální filmy – alternativně pojatá audiovizuální díla, která lze klasicky promítnout na plátno

II. filmy o umění – zejména dokumentární filmy s tématy všech oborů umění

III. národopisné filmy – zejména dokumentární filmy s národopisnou tématikou (nepřijímají se záznamy z vystoupení apod.)

IV. animovaná tvorba – filmy realizované všemi animačními technikami

Technické podmínky účasti:

Do soutěže se přijímají filmy zaslané primárně elektronicky přes „uschovna.cz“ na adresu arsfilm@khiaf.eu, případně fyzicky na adresu:
Klub historie amatérského filmu, z.s.
Krajní 16
635 00 Brno

Obraz musí být vytvořen v evropské normě (25p, 50i). Minimální rozlišení SD (720×576), maximální FullHD (1920×1080). Filmy musí být opatřeny úvodním titulkem – minimálně s názvem filmu (nemusí být zcela na začátku filmu) a závěrečnými titulky. Zvuk mono nebo stereo.
Elektronicky se přijímají formáty mpg2, mp4, mov.
Fyzicky se přijímají filmy na nosičích DVD nebo BD a to buď jako DVD video (BD-video), nebo datový formát na nosiči (mpeg2, mp4, mov).
Na nosiči nesmí být žádný další záznam, pouze soutěžní film(-y). Nosič musí mít potřebné identifikační údaje (minimálně jméno autora a název).

Při nedodržení těchto technických požadavků nemůžeme zaručit správnou projekci.

Délka filmu nesmí překročit 20 minut. Ve výjimečných případech může výběrová komise udělit výjimku.

Filmy, ve kterých se hovoří jinak, než česky, slovensky nebo anglicky musí být opatřeny titulky v některém z těchto jazyků. Komentářová listina v elektronické podobě je vítána.

Veškerou odpovědnost za dodržování autorských práv a dalších právních předpisů nese přihlašovatel snímku.


Pořadatel si vyhrazuje právo vyřadit ze soutěže materiály, které neodpovídají propozicím nebo jsou jinak závadné.
Organizátoři nepřejímají zodpovědnost za ztrátu anebo poškození zásilky přepravou.

Ekonomické zajištění:

V letošním roce nemůžeme bohužel autorům hradit ubytování.

Nepřítomným autorům zašle pořadatel diplomy a medaile poštou, případné věcné ceny lze převzít pouze na místě při vyhlašování výsledků formou švédského stolu.

Ubytování:

Ubytování je v omezeném, ale snad dostatečném rozsahu zamluveno v dvoulůžkových pokojích v ubytovacím zařízení Mendelovy univerzity na adrese třída Generála Píky 7 (asi 950 m vzdušnou čarou od místa konání, bohužel pro pěší poněkud komplikovaně dostupné, pokusíme se zajistit nějakou dopravu pro potřebné).

Hodnocení soutěžních prací:

Každý přihlášený snímek musí projít předvýběrem. Výběrová – dramaturgická komise zařadí do soutěže snímky odpovídající tematickému zaměření, uměleckým a technickým požadavkům.
Rozhodnutí výběrové komise a odborné poroty jsou konečná a nezdůvodňují se.
Výběrová komise a porota mají rovněž právo přeřadit snímek do jiné soutěžní kategorie, než byl začleněn jeho autorem anebo přihlašovatelem.

Porota uděluje:

  • Cenu Ládi Františe (cena Českého svazu pro film a video) pro přítomného autora – věcná cena
  • Cenu za 1. – 3. místo v každé kategorii
  • Porota dále může udělit další ceny sponzorů a spolupořadatelů, diplomy za tvůrčí složky filmů a čestná uznání.

Porota má rovněž právo některé z cen neudělit, případně je (po konzultaci s pořadatelem) zdvojit.

Upozornění:

Pořadatel si vyhrazuje právo pořízení kopie vybraných snímků pro nekomerční využití, zejména pro propagaci AFA a archiv AFA.

Během konání akce bude pořizována fotografická, případně audiovizuální dokumentace, určená k propagaci soutěže a pro archivní účely. Účastník dává svou přítomností najevo souhlas se zachycením jeho osoby a zveřejněním takových snímků.


Hlavní pořadatel:

Veškerou korespondenci a přihlášky zasílejte na adresu:
Klub historie amatérského filmu, z.s.
Krajní 16, č.p. 87
635 00 Brno

logo klubu

E-mail: arsfilm@khiaf.eu
Telefon 733 307 520

Akce se konala pod záštitou primátorky města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.

Akce se uskutečnila za finanční podpory:

Ministerstva kultury ČR

podnikatele v autodopravě Igora Stehna

městské části Brno-sever

Mediální partneři:

Partneři a spolupořadatelé:

ČSFV z.s., Kroměříž

Hlavní stránka:

ARSfilm <- klikni